Dobra praca dla dobrego życia.
Oglądaj konwencję programową Lewicy→TUTAJ!
Sobotnią konwencję Lewicy, która odbyła się 9 września 2023 roku w Poznaniu, otworzyli Katarzyna Uberhan, Katarzyna Kretkowska i Dawid Majewski i zapowiedzieli, że tematem spotkania będzie praca zawodowa Polaków, a hasłem przewodnim ,,Dobra praca dla dobrego życia”. Na konwencji pojawiło się wielu liderów Nowej Lewicy.
Włodzimierz Czarzasty w swoim wystąpieniu podkreślał, że kiedyś „marzeniem” był ośmiogodzinny czas pracy i wolna sobota, które teraz są normalnością. Przyznał, że był czas, że pracował 16 godzin dziennie i w związku z tym nie pamięta swoich dzieci, gdy były małe, bo przegapił tak naprawdę ich dzieciństwo. ,,Wtedy myślałem, że to bohaterstwo, że to jest ważna sprawa. Ale nie ma nic ważniejszego niż pamięć uśmiechu swojego dziecka, gdy ma rok, dwa, trzy czy cztery lata. Byłem głupi. Apeluję do wszystkich: miejcie marzenia” – mówił. ,,Chciałbym zgłosić pierwszy, mocny postulat: 35-godzinny tydzień pracy – oświadczył współprzewodniczący Nowej Lewicy. Podkreślał, że „świat idzie do przodu, ludzie muszą żyć, a praca nie jest jedynym elementem życia każdego z nas; jest nim życie i rodzina. Zaczniemy od skrócenia o 2 godziny w tygodniu, potem 5”- deklarował. Mówił,
że kolejne plany Lewicy to danie pracownikom „prawa do odłączenia” od pracy także wieczorami i „dochodzenie” do 35-dniowego urlopu.
Lewica zajmie się także polską oświatą. Katarzyna Kretkowska powiedziała, że za rządów PIS nakłady na edukację spadły poniżej 2 proc PKB. Lewica podniesie te nakłady do co najmniej 3 proc. Lewica podniesie wynagrodzenia nauczycielskie o 20 proc. Zadba, aby tempo wzrostu płac w oświacie było szybsze niż tempo inflacji. ,,Odchudzimy programy szkolne, odchudzimy podręczniki, damy przestrzeń nauczycielom na ich własną kreatywność i własne metody pracy. Wreszcie zasypiemy lukę oświatową, dołożymy samorządom brakujące dzisiaj dramatycznie środki”. Kretkowska poinformowała, że obietnice te podpisała w imieniu klubu Lewica z całym środowiskiem oświaty w pakcie dla edukacji, który zakłada, że w ciągu 100 dni od utworzenia nowego rządu opozycji, obietnice te zostaną zrealizowane.
Natomiast Adrian Zandberg, współprzewodniczący partii Razem, podkreślił, że w Polsce jest 16 mln pracowników, którzy pracują na produkcji, w biurach, w korporacjach czy w budżetówce. Najwyższy czas, żeby ich sprawy w końcu znalazły się w centrum polskiej polityki, po to jest Lewica. Zwracał też uwagę na prawa pracownicze. Jak zaznaczył, trzeba dbać o to, aby nikt nie podniósł na te prawa ręki. Lewica jest reprezentacją pracowników w polskiej polityce. Przekonywał też, że do pracowników trafia coraz mniej z tego, co wypracowują. Krytykował też Konfederację za jej postulaty. Zapewnił, że Lewica nie wejdzie do rządu z Konfederacją, bo – według niego – polscy pracownicy zasługują na więcej, a nie na mniej. Zandberg zadeklarował również, że Lewica doprowadzi do tego, że pracownikom łatwiej będzie się organizować w związku zawodowe i łatwiej będzie negocjować podwyżki.
W konwencji wzięła również udział posłanka Anna Maria Żukowska, która podkreśliła, że ma przesłanie skierowane głównie do młodych ludzi. Mówiła, że w „szkole Czarnka” dowiedzą się, jak zarejestrować firmę, ale większość z nich będzie w przyszłości pracownikami, do czego – jak oceniła – polska szkoła nie przygotowuje. W dalszej części swojego wystąpienia posłanka Żukowska mówiła też o 100 procentowych płatnych zwolnieniach L4 i deklarowała wprowadzenie zakazu bezpłatnych staży. Zapewniała, że Lewica doprowadzi do wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej na stażach. Zapowiedziała ponadto wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy i zwiększenie oraz lepsze egzekwowanie kar za łamanie prawa pracy.
Poseł Tadeusz Tomaszewski wypowiedział się na temat wynagrodzenia pielęgniarek i podkreślił, że wskutek nadmiernego obciążenia pracą, polskie pielęgniarki i położne żyją średnio zaledwie 62 lata. Zapowiedział, że zaraz po wyborach, w nowej kadencji Lewica podniesie ręce za obywatelskim projektem ustawy o wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Pielęgniarki i położne mają być w szpitalach i przychodniach, a nie w sądach pracy walcząc o swoje wynagrodzenia – zapowiedział Tomaszewski.
W czasie konwencji pojawiła się również Magdalena Biejat, która poinformowała, że rząd Lewicy doprowadzi do tego, że w Polsce powstanie 100 tys. nowych miejsc w żłobkach współfinansowanych przez Unię Europejską.
Na koniec zaprezentowano postulaty Lewicy dotyczący zmian związanych z pracą Polaków:
[Opr.EM-Ć,AL,PF,wykorzystano materiały Lewica.org.pl]
Radom, dnia 10 września 2023r.